Sıkça Sorulan Sorular

FAST nedir?

FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) Sistemi, Merkez Bankası tarafından yeni işletime alınan anlık ödeme sistemidir. FAST’ta ödemeler 7/24 ve anında karşı hesaba geçer ve ödemenin tarafları, bankaları tarafından ödemenin durumu hakkında anında bilgilendirilir.

FAST ile ödemeler hangi saatler arasında yapılabilecek?

FAST 7/24 kesintisiz çalışır.

FAST aracılığıyla yaptığım ödeme ne kadar sürede karşı hesaba geçer?

FAST Sistemi bir anlık ödeme sistemidir. Yani siz ödeme talimatınızı onayladığınız an finansal kuruluşunuz talimatı FAST’a gönderir. Ödemeniz saniyeler içinde karşı finansal kuruluştaki alıcının hesabına geçer. Ödemeyi alan kullanıcı anında hesabına gelen fonu kullanabilir. 25 saniyede tamamlanmayan işlemler iptal edilir ve gönderen ve alan müşteri işlemin iptal edildiğine dair finansal kuruluşu tarafından bilgilendirilir.

FAST bildirimlerini nasıl alacağım?

Ödemenin gönderen tarafıysanız ödemeniz gerçekleştiği ya da gerçekleşmediği anda finansal kuruluşunuz size bildirim gönderir. Ödemenin alıcı tarafı iseniz hesabınıza fon geçtiği an finansal kuruluşunuz size ödeme işlemine dair bildirim gönderir.

FAST Sistemini nasıl kullanabilirim?

FAST Sistemine üye bir finansal kuruluşun müşterisi iseniz finansal kuruluşunuzun mobil ya da internet bankacılığı uygulamalarını kullanarak FAST ödemesi yapmaya başlayabilirsiniz.

Hangi finansal kuruluşlar üzerinden FAST ödemesi gerçekleştirebilirim?

FAST Sistemine üye finansal kuruluşların listesi aşağıda yer almaktadır. Ayrıca üye finansal kuruluşların listesine FAST Katılımcıları linkinden de erişebilirsiniz.

SIRA NO

KOD

BANKA ADI

1

0046

AKBANK T.A.Ş.

2

0143

AKTİF YATIRIM BANKASI A.Ş.

3

0203

ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.

4

0124

ALTERNATİFBANK A.Ş.

5

0135

ANADOLUBANK A.Ş.

6

0125

BURGAN BANK A.Ş.

7

0134

DENİZBANK A.Ş.

8

0103

FİBABANKA A.Ş.

9

0099

ING BANK A.Ş.

      10

0150

GOLDEN GLOBAL YATIRIM BANKASI A.Ş.

      11

0212

HAYAT FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş.

12

0205

KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.

13

0146

ODEA BANK A.Ş.

14

0059

ŞEKERBANK T.A.Ş.

15

0032

T. EKONOMİ BANKASI A.Ş.

16

0062

T. GARANTİ BANKASI A.Ş.

17

0012

T. HALK BANKASI A.Ş.

18

0064

T. İŞ BANKASI A.Ş.

19

0015

T. VAKIFLAR BANKASI T.A.O

20

0010

T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş.

21 0213

T.O.M. KATILIM BANKASI A.Ş.

22

0211

TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI A.Ş.

23

0206

TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş

24

0210

VAKIF KATILIM BANKASI A.Ş.

25

0067

YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.

26

0209

ZİRAAT KATILIM BANKASI A.Ş.

27

0111

QNB FİNANSBANK A.Ş.

28

0825

BİRLEŞİK ÖDEME HİZMETLERİ VE ELEKTRONİK PARA A.Ş.

29

0827

TURK ELEKTRONİK PARA A.Ş.

30

0828

BELBİM ELEKTRONİK PARA VE ÖDEME HİZMETLERİ A.Ş.

31

0829

PAPARA ELEKTRONİK PARA A.Ş.

32

0832

İNİNAL ÖDEME VE ELEKTRONİK PARA HİZMETLERİ A.Ş.

33

0838

SİPAY ELEKTRONİK PARA VE ÖDEME HİZMETLERİ A.Ş.

34

0864

İYZİ ÖDEME VE ELEKTRONİK PARA HİZMETLERİ A.Ş.

35

0869

TURKCELL ÖDEME VE ELEKTRONİK PARA HİZMETLERİ A.Ş.

36

0882

PAY FİX ELEKTRONİK PARA VE ÖDEME HİZMETLERİ A.Ş.

37

0894

AHLATCI ÖDEME VE ELEKTRONİK PARA HİZMETLERİ A.Ş.

FAST ödemelerinde hangi para birimleri kullanılabilir?

FAST’ta yalnızca Türk lirası ödeme işlemleri gerçekleştirilebilecektir.

FAST ile göndereceğim ödemenin üst limiti olacak mı?

FAST Sisteminde işlem başına uygulanacak bir üst limit bulunmaktadır. Sistem 8 Ocak 2021’de ödemelerin üst limiti 50 TL olarak işletime alınmış olup kademeli olarak artırılarak 4 Nisan 2024 tarihi itibariyle işlem başına ödemelerin üst limiti 100.000 TL’ye yükseltilmiştir. FAST-TR Karekod kullanılarak gerçekleştirilecek dinamik doğrulamalı iş yeri ödemelerinde ise tek seferde 250.000 TL’ye kadar işlem yapılabilmektedir.

 

FAST ödemesi için finansal kuruluşuma ne kadar ücret ödeyeceğim?

FAST ödemeleri için tahsil edilecek ücretler için finansal kuruluşlarınız ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Diğer taraftan ücretlerin üst limitleri Resmi Gazete’de yayımlanan Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ ile Bankalarca Ticari Müşterilerden Alınabilecek Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ düzenlemeleriyle belirlenmiştir.

Benimle aynı finansal kuruluşun müşterisi olan birine FAST’tan ödeme gönderebilir miyim?

FAST, farklı finansal kuruluşların müşterileri arasındaki ödemeler için kullanılır. Alıcısı ve göndericisi aynı finansal kuruluşun çatısı altındaki ödemeler havale sınıfına girmektedir ve FAST üzerinden gerçekleşmemektedir.

FAST’ın devreye alınması ile EFT sistemi ortadan kalkacak mı?

EFT ve FAST Merkez Bankası sahipliğinde ve Merkez Bankası tarafından işletilen farklı platformlarda çalışan iki bağımsız sistemdir. EFT Sistemi, iş günlerinde 8.30-17.30 saatleri arasında çalışmakta, FAST ise 7/24 çalışmaktadır.

FAST ile telefon numarasına ödeme yapabilir miyim?

FAST, Kolay Adresleme ile birlikte çalışmaktadır. Finansal kuruluşunuzun mobil ya da internet uygulaması üzerinden cep telefonu, TCKN, e-posta adresinizi hesap numaranız ile eşleştirip; kolay adresinize ödeme alabilirsiniz. Detaylı bilgi için Kolay Adresleme Web Sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kolay adres nedir?

Kolay adres, Banka hesap bilgileriniz ile eşleştirdiğiniz telefon numarası, e-posta adresi gibi kolay hatırlanabilen ögelerdir. Kendi finansal kuruluşunuzun online kanalları aracılığıyla Kolay Adresleme'yi kullanarak hesap numaranız ile kolay adresinizi eşleşleştirebilirsiniz

FAST’tan ödeme göndermek için Kolay adresimin olması şart mı?

FAST ile ödeme gönderirken Kolay Adresleme'ye kayıtlı bir kişinin kolay adresini finansal kuruluşunuz uygulamaları üzerinden girerek FAST ödemesi gönderebilirsiniz. Ödemeyi gerçekleştirmek için sizin sisteme kayıtlı olmanız gerekmez.

FAST’tan ödeme alabilmek için Kolay Adresleme'ye kolay adres kaydetmem şart mı?

FAST Sistemi hem kolay adresleri hem de mevcuttaki gibi ad soyad, IBAN bilgilerini desteklemektedir. Kolay adresiniz olmasa da gönderen kişi ile IBAN ve isim bilgilerinizi (ad-soyad) paylaşarak hesabınıza ödeme isteyebilirsiniz. Diğer taraftan, kolay adres kullanarak hem gönderen tarafa kolaylık sağlar hem de IBAN, ad- soyad girişi sırasında oluşabilecek hataları engellemiş olursunuz.

FAST Sistemi üzerinden yanlışlıkla bir hesaba transfer yaptım. İadesini nasıl sağlayabilirim?

Kolay Adresleme kullanılarak yapılan ödemelerde alıcı ad-soyad ve hesap numarası girilmeyeceğinden hesap bilgilerine ilişkin yanlışlıkların oldukça az olması beklenmektedir. Ancak yine de yanlış bir transfer gerçekleştirdiğinizde hesabınızın bulunduğu finansal kuruluş ile iletişime geçerek gerçekleştirmiş olduğunuz transferin iadesini talep edebilirsiniz.

FAST’ı alışverişlerde kullanılabilecek miyim?

TR Karekodun geçerli olduğu işyerlerinde ve e-ticaret sitelerinde karekod ile FAST ödemesi gerçekleştirebilirsiniz.

FAST Sistemi’ne katılım şartları nelerdir?

FAST Sistemine 6493 sayılı  Kanun’un 13.maddesinde belirtilen ödeme hizmeti sağlayıcıları katılabilir.
FAST Sistemine katılmak isteyen kuruluşun aşağıdaki katılım şartlarını sağlaması gerekmektedir:
•    Ticaret Siciline tescil edildiğini gösterir ilgili Ticaret Sicil Müdürlüğünden alınmış belge ile imza sirkülerinin noter tasdikli suretleri ve esas sözleşmesi ile birlikte TCMB’ye yazılı olarak başvurması, Katılımcı adayının “banka” olması halinde bankacılık faaliyet iznini sunması,
•    Sisteme katılım ücretini ve buna ilişkin  ödenmesi gereken ilgili kanuni yükümlülükleri TCMB tarafından belirlenen hesaba yatırması,
•   Başvuru yazısına, sisteme katılım ücreti ve buna ilişkin ödenmesi gereken ilgili kanuni yükümlülüklerin yatırıldığını gösterir dekontun eklenmesi,
•    Katılımının TCMB Yönetim Komitesi tarafından onaylanması,
•    FAST Sistemi Katılımcı Sözleşmesini imzalaması,
•    TCMB nezdinde hesap açması,
•    FAST Sistemi bağlantısı için gereken yazılımı sağlaması, iletişim ağına ilişkin altyapıyı kurması, TCMB tarafından talep edilecek operasyonel ve teknik tedbirleri alması ve bu hazırlıkların TCMB tarafından onaylanmış olması,
•    TCMB tarafından belirlenen altyapı hazırlıkları takvimi ile katılım tarihine uyması ve hazırlıklarını aksatmadan tamamlaması,
•    FAST Sistemine katılmak için gerekli olan testlerde başarılı olması,
•    FAST Sisteminin sürekliliğini tehlikeye atmamak için gerekli risk yönetimi, operasyonel yönetim, iç kontrol ve iç denetim mekanizmalarını oluşturmuş ve işler hale getirmiş olması.

Sisteme katılım için yatırılmış olan tutarlar katılım sürecinin herhangi bir aşamada olumsuz olması durumunda geri ödenir. Ancak, Sisteme katılım sonrası süreli veya süresiz olarak ayrılan veya sistemden çıkarılan katılımcıya, söz konusu tutarlar iade edilmez.

Katılıma ilişkin başvurunun incelenmesi aşamasında gerekli görüldüğünde TCMB tarafından talep edilen başka belgelerin de sunulması gerekir.

Hukuksal, yönetsel, teknik gereklilik veya uluslararası yaptırım ile TCMB'nin karşı karşıya kalabileceği yaptırım riskinin söz konusu olması durumunda veya Sistemin işleyişinin olumsuz etkileneceğinin değerlendirilmesi halinde FAST Sistemine katılmak isteyen kuruluşun katılımı TCMB Yönetim Komitesi tarafından onaylanmayabilir.